Fondy

Vše ohledně dluhopisů, fondů, nemovitostí, komodit, kryptoměn, P2P a bankovních investičních produktů
Pravidla fóra
V tomto fóru je přísně zakázáno zakládat nová témata. Příspěvky, které se nehodí ani do jednoho tématu založeného administrátorem, vkládejte do tématu "Ostatní". Návrhy na založení nového tématu řeště ve fóru "Administrace fóra".

Fondy

Příspěvekod Administrator » 06 led 2019, 16:18

Do tohoto vlákna patří příspevky s tématikou ivnestic do fondů.
Administrator
Site Admin

Re: Fondy

Příspěvekod StanikKolarik » 07 led 2019, 09:26

V rámci diverzifikace portfolia jsem zkusil vstoupit do podílových fondů (vybral jsem jich 5 a poslal do každého stejnou nevelkou částku). Jenomže jak nemilé bylo překvapení, když se za celou dobu ani jeden z fondů nedostal do plusu (ten nejlepší je "pouze" -7%). Vím že podíláky jsou nadlouho, ale jak velké má být to dlouho aby se dostaly aspon na nulu?
Ač netrpím samomluvou, mám tady nejvíc příspěvků...
www.investicechytre.cz | FB: Investice a pasivní příjem | www.miligram.cz
StanikKolarik
Nováček
Nováček

Příspěvekod Michal.I » 07 led 2019, 19:58

StanikKolarik píše:V rámci diverzifikace portfolia jsem zkusil vstoupit do podílových fondů (vybral jsem jich 5 a poslal do každého stejnou nevelkou částku). Jenomže jak nemilé bylo překvapení, když se za celou dobu ani jeden z fondů nedostal do plusu (ten nejlepší je "pouze" -7%). Vím že podíláky jsou nadlouho, ale jak velké má být to dlouho aby se dostaly aspon na nulu?

Kupoval jsi ETF, nebo jsi kupoval přes nějakou investiční společnost? Co to je konkrétně za fondy? Po jaké době jsi v takové ztrátě?
Michal.I
Nováček
Nováček

Příspěvekod Kamarad » 07 led 2019, 20:00

To je zajímavé. Jsem na tom obdobně. Ještě než jsem začal s akciemi, jsem svou neznalostí dal peníze do fondu, ve kterém jsou nyní -10%. Ok, beru že to chce čas (jak říkáš...), ale čekat 2 roky než se dostane na nulu (a přicházet tak o dividendy) se mi vážně nechce, i když to není nijak závratná částka. Takže, vzít je zpět, přiznat ztrátu a reinvestovat do akcií? Nebo počkat, nerealizovat ztrátu a doufat že to bude co nejrychleji? :)
Kamarad
Nováček
Nováček

Příspěvekod StanikKolarik » 07 led 2019, 20:44

Michal.I píše:Kupoval jsi ETF, nebo jsi kupoval přes nějakou investiční společnost? Co to je konkrétně za fondy? Po jaké době jsi v takové ztrátě?

Fidelity Global Dividend | -6,02% | 09/18
Fidelity America | -11,32% | 09/18 a 10/18
Fidelity World | -14,74% | 09/18 a 10/18
Franklin Technology | -14,87% | 09/18
ING Aria Lion Dynamic | -3,14% | 12/18

kupované přes ING
do všeho šla stejná částka, mám v tom nižší jednotky tisíc, takže mne to asi až tolik nebolí, že to tam visí, idkyž bych to asi radši vytáhl ven
celkově -10,54% a zabírá to 4,16% portfolia
StanikKolarik
Nováček
Nováček

Příspěvekod pigzor » 08 led 2019, 11:10

A divali jste se jaky doporuceny minimalni horizont vase fondy maji? Mam akciovy fond Top stocks, ktery ma doporuceny minimalni horizont pet let. Zalozil jsem ho v 2012 a letos v lete jsem byl cca 90% v plusu, i pres mizerny rok 2016. Konec 2018 s tim teda vyrazne zamaval, ted je stav jen +63%. Ale chce to proste vic let, nez se to zhodnoti. Velkej vliv na to maji pravidelne mesicni nakupy, hlavne v propadech.
Byla to moje uplne prvni vaznejsi investice, do ktere uz neprispivam a jen postupne vybiram a penize presunuju do akcii. Kdybych si mel dnes vybrat mezi fondem nebo etf, tak urcite radeji volim nejake nizkonakladove ETF.
pigzor
Nováček
Nováček

Příspěvekod StanikKolarik » 08 led 2019, 16:22

pigzor píše:A divali jste se jaky doporuceny minimalni horizont vase fondy maji? Mam akciovy fond Top stocks, ktery ma doporuceny minimalni horizont pet let. Zalozil jsem ho v 2012 a letos v lete jsem byl cca 90% v plusu, i pres mizerny rok 2016. Konec 2018 s tim teda vyrazne zamaval, ted je stav jen +63%. Ale chce to proste vic let, nez se to zhodnoti. Velkej vliv na to maji pravidelne mesicni nakupy, hlavne v propadech.
Byla to moje uplne prvni vaznejsi investice, do ktere uz neprispivam a jen postupne vybiram a penize presunuju do akcii. Kdybych si mel dnes vybrat mezi fondem nebo etf, tak urcite radeji volim nejake nizkonakladove ETF.

tak já samozřejmě vím, že na to je potřeba delší horizont, ale aby to šlo rovnou do mínusu mne fakt překvapilo
StanikKolarik
Nováček
Nováček

Příspěvekod Michal.I » 08 led 2019, 17:45

Kamarad píše:To je zajímavé. Jsem na tom obdobně. Ještě než jsem začal s akciemi, jsem svou neznalostí dal peníze do fondu, ve kterém jsou nyní -10%. Ok, beru že to chce čas (jak říkáš...), ale čekat 2 roky než se dostane na nulu (a přicházet tak o dividendy) se mi vážně nechce, i když to není nijak závratná částka. Takže, vzít je zpět, přiznat ztrátu a reinvestovat do akcií? Nebo počkat, nerealizovat ztrátu a doufat že to bude co nejrychleji? :)

Zřejmě se u vás nejedná o žádnou výjimku :) viz odkaz:

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/podil ... ve/1706831
Michal.I
Nováček
Nováček

Příspěvekod slon » 08 led 2019, 19:01

Čau, do mínusu to jde, protože tam jsou celkem velký vstupní poplatky + každý rok poplatky za správu. Což klidně první rok udělá -3%. Hodlám o tom napsat, protože mám kamaráda co je má a výsledky nic moc. Asi to tam bohužel nebude držet dlouho abychom mohli porovnat s mým portfoliem.
slon
Nováček
Nováček

Zpět na Alternativní investice a spekulace